-částečně pozastavuji-


moda faraónů

26. července 2007 v 15:51 | jituschka

Faraón

Nejmocnějším člověkem v egyptské říši, která se rozléhala v údolí řeky Nil, nebyl nikdo jiný než faraón. Podle toho vypadal i jeho oděv, dá-li se tomu tak říci. Základem tehdejšího oděvu vůbec byla bederní rouška. Tu měl faraón vytvořenou z plizované látky, která měla vyztužený cíp. Na krku nosil faraón šperk nebo také límec, pektorál.

Říká se: "Podle nosa, poznáš kosa.", ale faraóna zobrazeného v pyramidách poznáme především podle koruny, důtek a berly. Stejně jako tehdejší Egypt se koruna skládala ze dvou částí - horní (bílé) a dolní (červené). Na koruně byla také kobra v bojové pozici. Ta měla v poddaných vzbuzovat úctu. Důtky měly ztvárňovat moc výkonnou a měly tři prameny. Berla měla symbolizovat moc zákonodárnou.

Další ze symbolů moci byly faraónovy, většinou umělé, vousy. Zavěšené za ušima je nosila například i Kleopatra. Důležitým doplňkem byla rouška nemes, kterou nosili panovníci na hlavě. Můžeme ji vidět na známé Tutanchamonově pohřební masce, která byla roku 1922 nalezena v Údolí králů.
V žádných zdrojích o Egyptu jsem se nedočetla, že byl tehdy byl "pupek" v módě. Spíše naopak.
Ideálem byla atletická postava. Přesto jej Achnaton (faraón 18. dynastie) měl. Tady je důkaz! Myslím, že důvod pro to, že tento nemoderní prvek má jen Achnaton, je ten, že jako jediný faraón se nechal zobrazovat realisticky a dokonce i v intimních chvílích s rodinou. Po smrti Achnatona nastupuje na trůn Tutanchamon a máme zase faraóna bez "pupku".

Na druhém obrázku vidíme Achnatona s jeho ženou Nefertiti jak mu podává květ. Existují dohady, že je to květ mandragory. Ta prý působí jako afrodiziakum. Faraón má bederní roušku vpředu s bohatou výzdobou a Nefertiti je v průsvitném otevřeném rouchu. Oba mají široké límce.(18. dynastie)

Ženy

Tehdejší ideál byl úplně jiný než dnes, ale není se čemu divit, vždyť ideální ženská silueta se v průběhu staletí neustále měnila a nejspíše i měnit bude. V Egyptě se před více než čtyřmi tisíciletími líbila štíhlá tmavovláska s plochou hrudí.

Obyčejné ženy se oblékaly do přiléhavých šatů na tělo se širokými ramínky - kalasiris. Na ně nosily kabátek s naznačenými rukávy - messeset. Oděv doplňovaly šperky podle movitosti - bohaté nosily stejně jako faraón zdobený límec z korálků, náramky, nákotníčky..Tanečnice si oblékaly jen bederní pás, ale prádlo jako takové se ještě nenosilo. Na nohou se v Egyptě nosily sandály.
Účesy

Ženy i muži se vyholovali. Ženy pak na holých hlavách nosily paruky s účesem na mikádo. Zajímavostí je tzv. Thébský kužel, který nosily dívky a ženy na hlavách. Byl to vlastně tuk smíchaný s vonnými esencemi, které se postupně během dne uvolňovaly. Působilo to tedy jako jakýsi prvotní parfém. Zároveň se rozpouštěl i tuk z Thébského kužele, který promašťoval ženské vlasy. Muži si zase nechávali na levém spánku jeden pramen vlasů - tzv.Horova lokna. Tu obětovali chrámu, když se stali dospělými.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama