-částečně pozastavuji-


Královna Hatšepsut je na světě!

26. července 2007 v 15:24 | jituschka
Slavná královna starověkého Egypta konečně vydala své tajemství! Identifikaci jejího těla, která se podařila egyptským archeologům, přirovnávají odborníci svým významem k objevení Tutanchamónovy hrobky!
Královna Hatšepsut (1504 - 1482 př.n.l.) byla prvorozenou dcerou Thutmose I. a královny Ahmose a už od dětství se zajímala o královské záležitosti. Tento zájem se ještě zvýšil po svatbě s nevlastním bratrem Thutmose II. Po jeho smrti převzala poručnictví nad nevlastním synem a současně synovcem - malým Thutmosem III. a vláda se jí tak zalíbila, že odmítla Thotmose III. na trůn pustit. Prohlásila se za faraona a na veřejnosti vystupovala v mužském oblečení a s umělým vousem. Odvržený Thutmose III. se pak po její smrti pomstil tím, že systematicky nechal ničit její sochy a jméno Hatšepsut vymazal z análů.
Právě proto bylo těžké najít Hatšepsutinu mumii, ze strachu před faraonovou pomstou ji totiž její poddaní ukryli do nevýznamného hrobu její kojné (její mumie je na obrázku)! Tato hrobka byla objevena už v roce 1903, ale až nyní archeologové pomocí analýzy zubů a částí těla dokázali, že mumie v sarkofágu pro obyčejnou kojnou byla slavná královna!
Druhé tělo v hrobce, o němž se kvůli charakteristické poloze pravé ruky, která v Egyptě označovala královský původ, dlouho spekulovalo jako o možné mumii královny, naopak patří kojné.
 


Komentáře

1 Kiki Kiki | Web | 17. února 2008 v 12:44 | Reagovat

Hatšepsut je moje také nej vládkyně Egypta!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama