-částečně pozastavuji-


Francouz Jean Francois Champollion-rozluštitel

23. července 2007 v 18:05 | jituschka
Francouz Jean Francois Champollion rozluštil na základě rossetské desky Hieroglyfy. Narodil se 23. prosince 1790 v jižní Francii. Jeho mimořádné nadání se projevovalo už v dětství. V pěti letech se sám naučil číst, v jedenácti letech uměl latinsky a řecky a studoval hebrejštinu. Ve třinácti letech se učil syrsky, persky, chaldejsky, arabsky, koptsky a další východní jazyky. Studoval také starou čínštinu. Uměl však také anglicky, německy a italsky.
Champollion se dověděl, že Napoleon objevil na své cestě Egyptem desku, na které je text psaný třemi písmy. Na desce je edikt, který vydal král Ptolemaios V. ve třech jazycích a písmech. V písmu hieroglyfickém, démotickém a v řečtině. Champollion získal v Londýně kopii desky a roku 1822 se mu ji podařilo rozluštit. V roce 1827 byl pověřen péčí o egyptské oddělení v Louvru.
Zemřel 4. března 1832.
 


Komentáře

1 *Peťulka *Peťulka | Web | 23. července 2007 v 18:06 | Reagovat

Hojki, máš to tu mocko pěkny! určo jukni na muj blog.... jo a pls ... sem v soutěži o nej blog 2. kolo hlasní pro mě pls na       http://straneckyandrei.blog.cz/0707/hlasovani-v-soutezi-o-nej-blog4-2-kolo

sjeď dolu do ankety a sem tam jako *Peťulka, mocko diky! zatim paaa, a nezapomen =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama