-částečně pozastavuji-


Dívka s perlou

22. července 2007 v 14:56 | jituschka

Dívka s perlou (The Girl With a Pearl Earring)

Magický obraz

Vermeerův obraz Dívka s perlou z roku 1665 má dodnes ve světě výtvarného umění zvláštní postavení. Patří stejně jako Da Vinciho Mona Lisa k magickým portrétům. Zásluhu na tom má neobyčejně zdařilé vyjádření výrazu tváře dívky, která Vermeerovi stála modelem. Malíři se dokonale propracovanými tahy štětce podařilo vdechnout portrétu život a erotický náboj. Dívka stojící ve světle pootevřeného okna a ohlížející se přes levé rameno má tmavé laní oči, smyslné rty a v uchu perlovou náušnici.

Tajemná kráska

Koho ale Vermeer na obraze zvěčnil? Historici shodně uvádějí tři možné kandidátky. První z nich je nejstarší Vermeerova dcera Marie, které v době vzniku obrazu bylo dvanáct let. Podle jiné teorie jde o Magdalenu van Ruijven, dceru Vermeerova mecenáše a obdivovatele jeho díla Petra van Ruijvena. Spisovatelka Tracy Chevalier se při vzniku románu, jímž se Webberův film inspiroval, dala vést třetí teorií: kráskou z obrazu je Griet, dcera delftského malíře kachlů, která ve Vermeerově domácnosti sloužila.

Malíř a dívka

Delft v sedmnáctém století: mlhavé studené ráno, mokré cihlové fasády, městské kanály, rušný trh na náměstí… Webber od začátku filmu sází na navození autentické atmosféry. Úspěšně u diváka vyvolává pocity ne akcí, ale obrazem. Postupně si skládáme příběh dohromady: dcera zchudlého řemeslníka jde do služby k mistru Vermeerovi. Jeho domácnost ale není tak zámožná a vznešená, jak se navenek zdá a Griet se nestačí divit a čelit intrikám a pomluvám. Vermeer dívku ze začátku samozřejmě přehlíží, jako přehlíží i ostatní včetně vlastní věčně těhotně manželky. On je přeci umělec a nepřísluší mu zajímat se o starosti běžného života. A pak najednou změna: v jediném okamžiku "objeví" Griet, svoji múzu, svoji dívku s perlou a začne malovat jako posedlý.

Herecké obsazení

Výkon Colina Firtha v roli podivínského malíře je tradičně vynikající, ale ve filmu ještě výrazněji exceluje Scarlett Johansson. Role jí po snímku Ztraceno v překladu vynesla druhou nominaci na Zlatý Glóbus v jednom roce a její hvězda stoupá. Ve vedlejší roli Vermeerova patrona Van Ruijvena se představí Tom Wilkinson.

Dívka s perlou (The Girl With a Pearl Earring)

Vznik: Velká Británie, Lucembursko 2003
Česká premiéra: 5. srpna 2004, Bontonfilm
Režie: Peter Webber
Kamera: Eduardo Serra
Hudba: Alexandre Desplat
Hrají: Scarlett Johansson, Colin Firth, Tom Wilkinson, Essie Davis
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama